Voľné projektyStavebniceHotové modulySlužbyGalériaFórumKontakt

 

Zosilňovač JPA 50 / 50W

 

         

Zosilňovač JPA 50 jeobdobne ako JPA100  "Upgrade" zosilňovača UNI 100. V obvode sú vylepšené vlastnosti zosilňovača. Čo sa týka osadenia sú tam zmeny ako v diferenciálnom vstupnom zosilňovači tak ak v koncových tranzistoroch a riadení pokojového prúdu. Netreba zabudnúť na najdôležitejšiu zmenu, bez ktorej by zosilňovač nikdy nedosahoval namerané parametre a tou je prepracovaný návrh plošného spoja! Veľké výkonové odpory boli nahradené paralelným spojením nízko výkonových metaloxidových odporov. Takto pôsobí zosilňovač po estetickej stránke veľmi dobre.

Diferenciálny zosilňovač na vstupe je osadený nízkošumovými tranzistormi BC550, ktoré výrazne zredukovali podiel šumu v celkovom THD+N meraní. Obvod riadenia pokojového prúdu s tepelnou väzbou je riešený násobičom Ube. Toto zapojenie je výhodné oproti jednoduchému v tom, že regulácia je veľmi svižná a zároveň nekolíše. Drží presne nastavenú hodnotu pokojového prúdu aj pri studenom či veľmi ohriatom tranzistore. Ďaľšou výhodou je to, že nastavené predpätie sa nemení pri zmene napájacieho napätia a teda sa nezmení ani pokojový prúd koncových tranzistoroch.

Vyzdvihnúť na zosilňovači chceme jeho parametre, pretože s relatívne jednoduchého zapojenia koncového zosilňovača sme dosiahli výborné výsledky. Oproti predchodcovi UNI 100 má podstatne širšie prenášané pásmo a takisto aj vyššiu rýchlosť priebehu, čo sa výrazne prejaví na vernosti reprodukcie napriek malému výstupnému výkonu.

Zosilňovač JPA 50 obsahuje jednosmernú ochranu reproduktorov, oneskorené pripojenie reproduktorov, prúdovú ochranu koncového stupňa a možnosť dodatočnej realizácie aj tepelnej ochrany zosilňovača

Preto akékoľvek šírenie, kopírovanie, či komerčné využitie zosilňovačov rady JPA nie je možné.

A týmto dúfame, že sa konštrukcia a ako aj zvuková stránka zosilňovača bude páčiť. V zapojení DPS či osadení nie sú žiadne chyby, preto pri správnom osadení a spájkovaní, musí fungovať na 1. pokus. V prípade, že by sa vyskytli problémy, vieme ich konzultovať majlom. Zosilňovač je dobré pred prvým zapnutím poriadne skontrolovať a miesto poistiek použiť výkonové odpory 10-100ohm/2W, ktoré v prípade poruchy ochránia koncové tranzistory. Najmenší pokojový prúd je nastavený vytočením potenciometra na maximálny odpor. 

Cena stavebnice JPA 50 vrátane dokumentácie je 25€.

 

Technické parametre:

Napájacie napätie:    max. +/- 35V

Výstupný výkon:     max. 75W/4R

Frekvenčná charakteristika:   15 - 230 000Hz/-3dB

Harmonické skreslenie:   0,017% pri 50W/1kHz; 0,059% pri 50W/10kHz

Intermodulačné skreslenie:   0,064% pri 45W/ 80+7kHz 5:1

Vstupná citlivosť:  cca. 0,6V@50W/4R

Prúdové istenie:   2x3,15A rýchle poistky

Rýchlosť priebehu SR:   22V/us

Min. zaťažovacia impedancia:    4R

Citlivosť JS ochrany:  cca. +/-2V

Oneskorené pripojenie reproduktora:    cca. 1,5s

Rozmery DPS:   120x85 mm

 

Zrealizovaný zosilňovač: