<

 

 

Voľné projektyStavebniceHotové modulySlužbyGalériaFórumKontakt

 

Zosilňovač LM 4702 2x100W

 

Zosilňovač LM 4702 2x100W je zosilňovač s použitím integrovaného budiča LM 4702. Tento obvod bol vyvinutý v National Semiconductors práve pre použitie vo výkonových zosilňovačoch. Použitie integrovaného obvodu výrazne zjednoduší celý zosilňovač a zjednodušene povedané na realizáciu výkonového zosilňovača postačuje pre jeden stereo zosilňovač 10 tranzistorov.

Integrovaný budič má v sebe vstupný diferenciálny zosilňovač, a napäťový zosilňovač. Čiže k nemu je potrebné pridať budiace tranzistory a výkonové tranzistory. Nakoľko integrovaný obvod nemá zabudovanú ochranu koncových tranzistorov je nutné doplniť ju externe. Výstupný prúd budiča je +/- 10mA. Obvod však obsahuje tepeľnú ochranu, ktorá pri dosiahnutí prahovej teploty odpojí budenie koncového vstupňa. Preto je aj umiestnený spolu s koncovými a budiacími tranzistormi na uhoľníku.

Ďalej má integrovanú funciu Mute, ktorá má TTL logiku a teda aktivuje sa napätím 0V. za normálnej prevádzky zosilňovača musí byť na ovládacom pine +5V aby zosilňovač spracúval signál. Výhoda tejto funkcie je v tom, že pri aktivovaní sa odpojí výstup a budiacími a koncovými tranzistormi netečie žiadny pokojový prúd. V tomto móde zosilňovač odoberá iba malý prúd max. 10mA.

Keďže je zosilňovač s použitím tohto obvodu parametricky a zvukovo veľmi dobrý, rozhodli sme sa Vám ho ponúknuť ako stavebnicu. Na doske je dvojkanálový zosilňovač s výkonom 2x100W do 4ohm spoločne s ochranou reproduktorov. Ochrana reproduktorov chráni reproduktory pre jednosmerným napätím z výstupu zosilňovača a pred akustickým rázom pri zapnutí zosilňovača.

Stavebnica je vhodná pre tých ktorý chcú univerzálny stereo zosilňovač čo najjednoduchšej koncepcie. Práve univerzálnosť jej dáva komplexný návrh dvoch zosilňovačoch a ochrany na jednej doske plošných spojov. DPS sme sa snažili navrhnúť tak aby bola dokonalá ako po elektrickej tak i estetickej stránke. No nevyhli zme sa použitiu piatich kusov SMD odporov, ktoré však sú už naletované na DPS.

Preto akékoľvek šírenie, kopírovanie, či komerčné využitie zosilňovača LM 4702 2x100W nie je možné.

Zosilňovač LM4702 2x100W obsahuje jednosmernú ochranu reproduktorov, oneskorené pripojenie reproduktorov, prúdovú ochranu koncového stupňa a možnosť doplniť tepelnú ochranu.

Cena stavebnice LM 4702 2x100W vrátane dokumentácie je 45€.

 

Technické parametre:

Výstupný výkon:      120W/4R, 85W/8R pri napájané 2x45V

Minimálna pracovná záťaž:   4R

Rýchlosť priebehu (SR):    22V/us

Frekvenčná charakteristika:  15 - 25 000 Hz/-0,5dB

Harmonické skreslenie:   0,06% pri 100W/1kHz

Intermodulačné skreslenie:   0,26% pri 80W/ 80+7kHz

Maximálne napájacie napätie:   +/- 55V

Filtračná kapacita:   2x10 000uF/63V

Citlivosť jednosmernej ochrany:   +/- 2V

Oneskorenie pripojenia reproduktorov:   cca 2s

Istenie koncového zosilňovača:   4x4A rýchle poistky

Vstupná citlivosť:   0,7Vrms pre maximálne vybudenie (120W/4R)

 

Zrealizovaný zosilňovač: