Voľné projekty  Úvod

Výhybka pre 2.1 PA aktívny systém s preladiteľnými priepusťmi

 

           Projekt výhybky, ktorú tu uvediem je vhodná pre aktívne PA systémy, kde býva zabudovaný zosilňovač pre subbasy spolu zo zosilňovačmi pre satelity priamo v reproskrini subbasu. Projekt vznikol s mojej potreby postaviť malý aktívny PA systém. Výkon systému je 300W pre subbas, a 2x130W pre satelity. Nakoľko sa nejedná o extrémne veľké výkony, tak aj preladiteľné filtre sú koncipované iba zo strmosťou 12dB, čo si myslím že ako riešenie problém postačuje.

            Výhybka obsahuje dva typy filtrov oba preladiteľné. Horno priepustné filtre sú dva, pre každý kanál jeden. Dolno priepustný filter je jeden, pred ním je zlučovač kanálov, a teda P aj L kanál sú zlúčené do jedného signálu. Filtre sú preladiteľné v rozsahu 30 - 300Hz. Samozrejme nechýba ani subsonický filter nastavený na 20Hz, strmosť takisto 12dB/okt. V subbasovej časti sa nachádza ešte obvod otočenia výstupnej fázy, ktorým je možné fázu otočiť o 180°.

             Použitie výhybky je naozaj široké, pri osadení rýchlych operačných zosilňovačov je vhodná aj na kvalitnejšie hifi konštrukcie. Disponuje symetrickým výstupom pre basovú časť a tak umožnuje jednoducho budiť zosilňovače pre basový reproduktor v mostíku. Konštrukcia je naozaj vydarená, myslím že vyhovie aj náročnejším použivateľom.

             Návrh bol realizovaný v aktívnom PA systéme, ktorý som robil na zákazku, a funguje naozaj ukážkovo. V návrhu teda nie sú chyby, avšak v prípade problémov vieme samozrejme pomôcť.

 

Technické parametre:

Napájacie napätie:    +/-16V/50mA

Frekvenčná charakteristika:   subbasový výstup 20-300Hz (vrchná hranica je nastaviteľná od 30-300Hz)

výstup pre satelity 30-35 000Hz (spodná hranica je nastaviteľná od 30-300Hz)

Strmosť filtrov:  12dB/ oktávu

Napäťový zisk výhybky:  satelity 3, subwofer nastaviteľný 5

Konfigurácia výhybky:   2+1

Regulácia hlasitosti:    Satelity spojite zo subbasom + subbas samostatne

Vstupná impedancia:  cca 22kOhm

Výstupná impedancia 100 Ohm

Rozmery DPS:   173x50 mm

 

 Schéma zapojenia:   

 

Osadenie dosky plošných spojov:

Obraz plošných spojov:

Zrealizovaná výhybka