Voľné projekty  Úvod

Frekvenčná výhybka RANE AC 22B

 

            Rozhodnutie vyrobiť kópiu tejto profesionálnej výhybky padlo hlavne po tom, ako som si prečítal zopár recenzií od zvukárov profesionálov, ktorí pri zvučení používajú výrobky danej firmy. Cena približne 340€ je dosť na to aby som si ju ja ako amatérsky zvukár mohol dovoliť. Preto som začal po internete pátrať po schémach a osadení DPS. Našiel som kvantum informácii týkajúce sa vybranej výhybky. Tá sa vyrábala asi v 4roch verziách. Pre mňa bola zaujímavá verzia s roku 1998 pravdepodobne prvá, ktorá sa predávala ako pilotná. Voči ostatným verziám mala táto osadené klasické sučiastky, na jednostrannom plošnom spoji. Ostatné ďalšie verzie už boli s SMD súčiastkami a obojstranným plošným spojom.

             Tak som sa rozhodol pre prvú variantu s klasickými súčiastkami. DPS som spravil obojstrannú, nakoľko z hľadiska routovania napájacích a signálových ciest vyšla ako najideálnejšia. V TOP vrstve je ťahané napájanie operačných zosilňovačov, a GND a v Bottom vrstve signálové cesty a pomocou polygonu takisto GND.

            Osadenie výhybky odzrkadlovalo dobu kedy  bola výhybka vyrobené. Ako operačné zosilňovače boli použité základné operáky typu OP07 a OP11. Nakoľko som ani ja nechcel dať extrémne rýchle operačné zosilňovače použil som operačné zosilňovače OPA4227 a NE5532. Oba typy sú nízkošumové a vhodné pre audio aplikácie.

             

Technické parametre:

Napájacie napätie:    230V/2x9VAC 10W

Frekvenčná charakteristika:   20 - 20 000Hz/-1dB

Harmonické skreslenie:   <0,05%

Zisk výhybky:  cca. 2

Konfigurácia výhybky:   2+1, 2+2

Vstupná impedancia:  cca 20kOhm

Výstupná impedancia 100 Ohm

Vstupy: Symetrické , JACK 6,3mm

Výstupy: Nesymetrické, JACK 6,3mm, skratuvzdorné

Rozmery DPS:   340 x 85 mm, 330x52 mm

 

 Schéma zapojenia:    Schéma krossover Rane AC22B, pdf dokumentácia výrobcu

 

Osadenie dosky plošných spojov:

Obraz plošných spojov:

TOP vrstva,  BOTTOM vrstva

Predný panel:  Rane_Front_panel.pdf

Zrealizovaný krosover: