Voľné projektyStavebniceHotové modulySlužbyGalériaFórumKontakt

 

Zosilňovač UNI 100 SE / 100W

 

Zosilňovač UNI 100 SE vznikol úpravou zosilňovača UNI50, ktorý je publikovaný na naších stránkach medzi volnými projektami. Zosilňovač prešiel zásadnými úpravami, nakoľko pôvodný návrh má svoje nedostatky. Pre úpravu som sa rozhodol aj preto, lebo zosilňovač je veľmi oblubený medzi mladými amatérmi a zároveň sme chceli mať v ponuke zosilňovač bez ochrany reproduktorov, ktorý by sa svojími vlastnosťami blížil k vlastnostiam JPA 100.

Síce 100W zosilňovač medzi voľnými projektami je, no DPS zosilňovača je veľmi neohrabaná a má svoje nedostatky ako bolo už spomínané, keďže sa jedá o jeden s prvých naších návrhov. UNI 100 SE sa veľmi podobá na UNI 50 SE práve preto, lebo v podstate jeho základ ostal. Emitorové odpory sú takisto vyskladané s 1W odporov a tak s estetickej stránky zosilňovač vyzerá elegantnejšie. Na plošnom spoji sú aj poistky, istia koncový stupeň. DPS je rovnako prepracovaná ako aj u UNI 50 SE, zmeny sú aj v osadení napäťového zosilňovača a pracovných bodoch jednotlivých stupňov.

Použitie zosilňovača je veľmi univerzálne. Hoci koncové tranzistory sú v puzdre TO220, sú pritláčané trámcami priamo cez púzdro a nie cez dieru na krídielku. To zaručí lepší tepelný kontakt a minimalizuje tepelný odpor medzi chladičom, podložkou a tranzistorom. Preto zosilňovač si spoľahlivo poradí aj v nízkorozpočtovom subwoofery.

Tieto úpravy posunuli zapojenie do vyššej spoľahlivosti a lepších zvukových vlastností a aj po estetickej stránke zosilňovač vyzerá velmi elegrantne. Diferenciálny zosilňovač na vstupe je osadený nízkošumovými tranzistormi BC550, ktoré výrazne zredukovali podiel šumu v celkovom THD+N meraní.

Zosilňovač UNI 100 SE neobsahuje jednosmernú ochranu reproduktorov ani oneskorené pripojenie reproduktorov. Má integrovanú prúdovú ochranu koncového stupňa. Jedná sa preto čiste o modul zosilňovača bez ochrany reproduktorov.

Preto akékoľvek šírenie, kopírovanie, či komerčné využitie zosilňovača UNI 100 SE nie je možné.

Cena stavebnice UNI 100 SE vrátane dokumentácie je 21€.

 

Technické parametre:

Napájacie napätie:    max. +/- 40V

Výstupný výkon:     max. 120W/4R

Frekvenčná charakteristika:   15 - 150 000Hz/-3dB

Harmonické skreslenie:   0,06% pri 100W/4R

Intermodulačné skreslenie:   0,15% pri 80W/ 80+7kHz 5:1

Vstupná citlivosť:  cca. 0,6V@100W/4R

Prúdové istenie:   2x4A rýchle poistky

Rýchlosť priebehu SR:   18V/us

Min. zaťažovacia impedancia:    4R

Rozmery DPS:   106x66 mm

 

Zrealizovaný zosilňovač: