Voľné projektyStavebniceHotové modulySlužbyGalériaFórumKontakt

 

Zosilňovač UNI 50 SE / 50W

 

Zosilňovač UNI 50 SE vznikol úpravou zosilňovača UNI50, ktorý je publikovaný na naších stránkach medzi volnými projektami. Zosilňovač prešiel zásadnými úpravami, nakoľko pôvodný návrh má svoje nedostatky. Pre úpravu som sa rozhodol aj preto, lebo zosilňovač je veľmi oblubený medzi mladými amatérmi a zároveň sme chceli mať v ponuke zosilňovač bez ochrany reproduktorov, ktorý by sa svojími vlastnosťami blížil k vlastnostiam JPA 50.

A tak som sa rozhodol DPS prerobiť a opraviť jej nedostatky. Prvá zmena, ktorú bolo nutné zrealizovať je zmena rozteče kompenzačných kondenzátorov z 2,5mm na 5mm nakoľko dostupní predajcovia súčiastok už nedržia v 2,5mm rozteči 100V kondenzátory. Druhá výrazná úprava bola zmena routovania DPSky. Po týchto úpravach sa úplne eliminoval 100Hz brum, ktorý spôsobovali filtračné kondenzátory. Zmena je taktiež aj v osadení napäťového zosilňovača, emitorových odporov a nastaveniu pracovných bodov.

Tieto úpravy posunuli zapojenie do vyššej spoľahlivosti a lepších zvukových vlastností a aj po estetickej stránke zosilňovač vyzerá velmi elegrantne.

Diferenciálny zosilňovač na vstupe je osadený nízkošumovými tranzistormi BC550, ktoré výrazne zredukovali podiel šumu v celkovom THD+N meraní. V napäťovom zosilňovači sú použité silnejšie a výkonnejšie tranzistory a tak oproti pôvodnému návrhu s BC639/640 sa napäťový zosilňovač tak silne nezahrieva. Budiče ako koncový stupeň ostal bezozmeny.

Zosilňovač UNI 50 SE neobsahuje jednosmernú ochranu reproduktorov ani oneskorené pripojenie reproduktorov. Má integrovanú prúdovú ochranu koncového stupňa. Jedná sa preto čiste o modul zosilňovača bez ochrany reproduktorov.

Preto akékoľvek šírenie, kopírovanie, či komerčné využitie zosilňovačov UNI 50 SE nie je možné.

Cena stavebnice UNI 50 SE vrátane dokumentácie je 16€.

 

Technické parametre:

Napájacie napätie:    max. +/- 33V

Výstupný výkon:     max. 60W/4R

Frekvenčná charakteristika:   15 - 150 000Hz/-3dB

Harmonické skreslenie:   0,05% pri 50WHz

Intermodulačné skreslenie:   0,15% pri 40W/ 80+7kHz 5:1

Vstupná citlivosť:  cca. 0,45V@50W/4R

Rýchlosť priebehu SR:   15V/us

Min. zaťažovacia impedancia:    4R

Rozmery DPS:   80x65 mm

 

Zrealizovaný zosilňovač: