Voľné projekty  Úvod

Výhybka 2.1/2.0 s reguláciou frekvencie dolnej priepuste

 

           Výhybka 2+1, poprípade 2+0 býva veľmi často preberaná na veľa fórach, odvtedy ako sa začal objavovať viackanálový zvuk. I keď kombinácia 2+1 bola bežná aj pred príchodom AC3 a multikanálového zvuku. Je jasné, že viackanálový zvuk sa analógovou cestou dá dosiahnuť len ťažko, no kvadrofónia tu bola takisto. Ale to nie je predmetom nášho problému. Tu predkladám riešenie poprípade návrh riešenia, ako sa dá daný problém výhybky 2+1 riešiť.

            Výhybka sa skladá s pevného hornopriepustného filtra nastaveného na cca. 150Hz. Tento filter je zapojený na satelity, a teda spodné frekvencie sú s pásma pre satelity orezané. Vypínačom Módu 2+1/2+0 si je možné zaradiť tento filter, alebo ho preklenúť a signál privádzať priamo, bez úpravy frekvencie. Použitý filter má strmosť 12dB/okt.

             Dolnopriepustný filter je preĺaditeľný od cca 30Hz do 300Hz. Tým je možné si nastaviť hornú frekvenciu pre subwofer presne tam, kde končí prenos satelitných sústav, aj pri Móde 2+0, kedy je filter pre satelity vyradený. Jediná vec, ktorá na výhybke absentuje je subsonický filter. Popravde som naň pri návrhu zabudol, aj s toho dôvodu, že som to robil veľmi narýchlo.

 

             

Technické parametre:

Napájacie napätie:    +/-40V (s napájania zosilňovača)

Frekvenčná charakteristika:   subwofer 30-300Hz, satelity 150-20 000Hz

Strmosť filtrov:  12dB/ oktávu

Napäťový zisk výhybky:  satelity 1, subwofer nastaviteľný 1-4

Konfigurácia výhybky:   2+1, 2+0

Vstupná impedancia:  cca 51kOhm

Výstupná impedancia 330 Ohm

Rozmery DPS:   117x50 mm

 

 Schéma zapojenia:   

 

Osadenie dosky plošných spojov:

Obraz plošných spojov:

Zrealizovaná výhybka